Ułatwienia nieliczne, ciężary bolesne
Nieprzyjazne prawo to efekt braku rzetelnego dialogu z przedsiębiorcami – uważają Pracodawcy RP.
Nie uchwalono w ostatnim czasie praktycznie żadnych ustaw, które redukowałyby biurokrację i inne obciążenia przedsiębiorców – twierdzą Pracodawcy RP w dorocznym „Raporcie deregulacyjnym", do którego dotarła „Rzeczpospolita".
Eksperci tej organizacji przeanalizowali działania legislacyjne w okresie od listopada 2019 r. do października 2021 r. Wskazali wprawdzie kilka pożytecznych ustaw, ale doszli do niekorzystnego wniosku: prawo stało się niestabilne i nieprzewidywalne.
Nieład w podatkach
Autorzy raportu wskazali obszar podatków jako ten, w którym doszło do szczególnie niepokojących zjawisk. Wskazują na brak rzetelnych konsultacji przy reformie zwanej Polskim Ładem, ale zauważają też wiele innych niekorzystnych dla biznesu zmian. W analizowanym okresie wprowadzono bowiem wiele nowych danin i parapodatków, jak np. podatek cukrowy, opłata mocowa i tzw. podatek od deszczu. Nałożono też CIT na spółki komandytowe, zniesiono ulgę abolicyjną w PIT, a na sprzedawców detalicznych nałożono podatek handlowy.
„W kolejnych wystąpieniach przedstawiciele rządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta