Jak rozliczyć uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży zielonych certyfikatów
Jeśli specyfika działalności spółki wskazuje na istotne transakcje w obrębie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, należy uwzględnić ten aspekt w prezentacji odrębnych pozycji w rachunku zysków i strat oraz bilansie. Ponadto polityka rachunkowości jednostki powinna zawierać wszystkie kwestie związane z księgowym ujęciem transakcji dotyczących zielonych certyfikatów. Magdalena Samborek, menedżer w Departamencie Audytu UHY ECA
Rosnące poczucie odpowiedzialności społecznej za świadomość ekologiczną oraz debata publiczna nad paliwami kopalnianymi o ograniczonych zasobach przyczyniają się do stwierdzenia, że wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych staje się koniecznością. Mowa tutaj o praktycznie niewyczerpalnych i odnawialnych źródłach takich jak siła wiatru, energia płynącej wody, energia słoneczna, ciepło głębszych warstw gruntu albo biomasa, czyli tak zwanej zielonej energii.
Podstawowym dokumentem potwierdzającym wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest świadectwo pochodzenia w rozumieniu ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, zwane także jako certyfikat pochodzenia energii. Wydawanie świadectw pochodzenia znajduje się w kompetencjach Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i odbywa się w terminie 45 dni od dostarczenia przez wytwórców energii kompletnego wniosku. Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia, czyli tzw. „zielone certyfikaty" są zbywalne i stanowią towar giełdowy w myśl ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych. Ich obrót odbywa się na Rynku Praw Majątkowych na Towarowej Giełdzie Energii (dalej: TGE).
W „Szczegółowych zasadach obrotu i rozliczeń dla Praw Majątkowych do Świadectw Pochodzenia dla energii wyprodukowanej o Odnawialnych Źródłach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta