Jak zaksięgować zyski kapitałowe
Spółki osiągające przychody z zysków kapitałowych muszą je odpowiednio zapisać w księgach rachunkowych.
Spółki kapitałowe (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne) oraz niektóre spółki osobowe (komandytowa, komandytowo-akcyjna i – po spełnieniu określonych warunków – także jawna), podlegające pod ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych mogą generować przychody z zysków kapitałowych. Tego rodzaju zyski, oprócz konsekwencji podatkowych (opodatkowanie zysków zryczałtowanym podatkiem dochodowym) rodzą także określone implikacje na gruncie prawa bilansowego, w tym m.in. w zakresie ich ewidencji księgowej. Zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się m.in.:
1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
- dywidendy: należna dywidenda: Wn konto „Pozostałe rozrachunki"; Ma konto „Przychody finansowe" oraz potrącenie od wartości dywidendy podatku dochodowego: Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne"; Ma konto „Pozostałe rozrachunki" oraz zarachowanie potrąconego podatku dochodowego od dywidendy: Wn konto „Podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego"; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne" oraz otrzymanie dywidendy pomniejszonej o potrącony podatek dochodowy na rachunek bankowy: Wn konto „Rachunki bankowe"; Ma konto „Pozostałe rozrachunki"),
- przychody z umorzenia udziału (akcji) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta