Brak innych aktywności wykluczy niższą stawkę
Jeżeli jedyną formą aktywności podatnika, w posiadaniu którego znajduje się nieruchomość, jest wykonywanie działalności gospodarczej, to wyłącznym przejawem jego działania jest prowadzenie przedsiębiorstwa.
Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o podatku od nieruchomości w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. (sygn. akt SK 39/19). Trybunał orzekł w nim, że przepis zgodnie z którym o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie przez przedsiębiorcę lub innego prowadzącego działalność, jest niezgodny z konstytucją.
Na jego podstawie o wznowienie postępowania sądowego wystąpił podatnik, który wcześniej przegrał prawomocnie spór o opodatkowanie budynków według najwyższej stawki.
Jednak i ta próba zakwestionowania wysokości daniny skończyła się fiaskiem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał bowiem, że skarga o wznowienie postępowania nie zasługiwała na uwzględnienie.
Po gruntownej analizie przepisów i orzecznictwa NSA zauważył m.in., że wyrok TK odnosi się do sytuacji, w której osoba podatnika podatku od nieruchomości może być identyfikowana podwójnie. W przypadku osób fizycznych jest właścicielem (użytkownikiem wieczystym, posiadaczem samoistnym) nieruchomości powiązanych z prowadzoną przez nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta