Nieważność pozwolenia ma określone konsekwencje
Stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę może prowadzić do podważenia bytu prawnego decyzji o pozwoleniu na użytkowanie będącej decyzją zależną.
Stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę na podstawie art. 156–158 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) powoduje jej wyeliminowanie z obrotu prawnego ze skutkiem wstecznym od daty jej wydania. W aktualnym stanie prawnym, w przypadku stwierdzenia nieważności pozwoleniu na budowę, rozpoczęcie albo wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje się również w przypadku zakończenia robót budowlanych (art. 37 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Na stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę może mieć wpływ np. uprzednie stwierdzenie nieważności decyzji o warunkach zabudowy. Wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji o pozwoleniu na budowę może przesądzać o bycie pozwolenia na użytkowanie.
Zakończenie inwestycji
W obowiązującej od 19 września 2020 r., na mocy ustawy z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowela z 13 lutego 2020 r.), zmodyfikowanej treści art. 37 ust. 2 Prawa budowlanego uregulowano, że w przypadku stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę i zakończenia robót budowlanych właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta – prezydent miasta na prawach powiatu albo wojewoda) jest zobowiązany rozpoznać wniosek inwestora o pozwolenie na budowę i wydać decyzję w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta