Zły stan zdrowia uzasadnia mniejszą aktywność w biznesie
Obniżenie aktywności zawodowej osoby prowadzącej działalność gospodarczą może być uzasadnione okresami niedyspozycji zdrowotnej. Nie można bowiem wymagać, by prowadzący działalność, z narażeniem własnego zdrowia, w okresie niedyspozycji zdrowotnej, intensyfikował tę działalność tylko na potrzeby oceny organu rentowego.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 9 września 2020 r. (III AUa 426/19).
Rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny sprawa dotyczyła odwołania ubezpieczonej od decyzji ZUS, zgodnie z którą nie podlegała ona ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności po 31 sierpnia 2015 r. Kobieta swoją działalność gospodarczą prowadziła od listopada 2011 r. W tym czasie zdobywała klientów i rozwijała umiejętności zawodowe. Jednocześnie od wielu lat zmagała się z problemami zdrowotnymi.
Bezpośrednio przed kwestionowanym przez ZUS okresem, ubezpieczona zawiesiła prowadzoną działalność, a następnie wznowiła ją jeszcze w tym samym miesiącu. Niedługo po tym dowiedziała się, że jest w ciąży. Z uwagi na stan zdrowia, lekarz prowadzący zdecydował, iż w trakcie ciąży kobieta nie powinna być aktywna zawodowo. W rezultacie, krótko po wznowieniu działalności rozpoczęła ona korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, a następnie z przysługujących jej uprawnień związanych z macierzyństwem, po których wykorzystaniu wróciła do prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta