Wielkie zagrożenia, skromne szanse
W ankiecie przeprowadzonej w 12 krajach, które mają największy wkład do światowej gospodarki jako główne zagrożenie wskazano zmiany klimatyczne, a już wtedy, na początku lutego ryzyko wojny na Ukrainie było ogromne.
Inwazję Rosji na Ukrainę 12 tysięcy ankietowanych uznało, jako drugie największe zagrożenie. Na kolejnych miejscach znalazły się w tym rankingu pandemia koronawirusa, cyberprzestępczość, kryzysy finansowe i dezinformacja.
Z 12 ankietowanych krajów pochodzi 75 proc. globalnej produkcji przemysłowej.
Potężne inwestycje
Oczywiście trudno powiedzieć, jakiego zdania byliby ankietowani w Rosji, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Japonii, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii teraz, kiedy wojna na Ukrainie stała się faktem i pojawiło się zagrożenie użycia broni jądrowej. Warto jednak pamiętać, że dla większości tych krajów napaść Rosji na Ukrainę to nadal europejski konflikt lokalny, a brazylijski prezydent Jair Bolsonaro nawet potępił Ukrainę.
Nadal na świecie rosną inwestycje w paliwa kopalne, główne źródło emisji dwutlenku węgla. Nawet Niemcy, w obliczu wojny na Ukrainie i groźby kryzysu energetycznego po rezygnacji z dostaw gazu z Nord Stream 2 przyznają, że zapewne trzeba będzie teraz, albo w najbliższym czasie wrócić do węgla. – Być może na jakiś czas będziemy musieli się z tym pogodzić, że węgiel znów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta