Dokumenty dotyczące delegowania trzeba zachować
Pracodawca powinien liczyć się z koniecznością przechowywania dokumentów płacowych nawet przez kilka lat po zakończeniu delegowania pracownika.
Delegowanie pracowników do innych państw Unii Europejskiej jest skomplikowanym procesem. W dużej mierze dlatego, że zmusza pracodawcę delegującego do znajomości lokalnych przepisów prawa pracy.
Najnowsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 10 lutego 2022 r. (C 219/20) potwierdza szerokie uprawnienia państw członkowskich przy wyznaczaniu sankcji za błędy w delegowaniu pracowników.
W czym problem
Sytuacja faktyczna sprawy nie była skomplikowana. W 2016 r. słowacka spółka delegowała pracowników do Austrii, ale nie przestrzegała austriackich przepisów o wynagradzaniu tej kategorii pracowników. Sęk w tym, że grzywna 6600 euro za nieprzestrzeganie austriackich przepisów została nałożona na słowacką spółkę dopiero w 2020...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta