Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozstrzygają się losy Zachodu

03 marca 2022 | Opinie | Taras Kuzio
autor zdjęcia: twitter
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli świat pozwoli na okupację Ukrainy i przekształcenie jej w rosyjskie państwo satelickie przypominające Białoruś, będzie to początek końca NATO i UE – pisze brytyjski politolog.

Niesprowokowana inwazja militarna Rosji na Ukrainę nie ma precedensu w Europie od 1945 r. Świat przeżywa najgorszy kryzys od czasu kryzysu na Kubie w 1961 r. Ma on wpływ praktycznie na wszystkie aspekty zachodniego bezpieczeństwa – od zmiany podejścia Niemiec do kwestii obronności, przez wzrost liczby państw wspierających militarnie Ukrainę, po zakres i skalę sankcji nałożonych na Rosję. W odpowiedzi Zachód powinien podjąć dziesięć następujących kroków.

1. Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy powinni uznać Rosję za państwo terrorystyczne. Przez ostatnie osiem lat Rosja prowadziła sekretną wojnę przeciwko Ukrainie, w wyniku której zginęło 20 tys. cywilów i żołnierzy. Znacznie więcej Europejczyków przyłączyło się do rosyjskich sił terrorystycznych w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) niż do ISIS. Wielka Brytania i inne państwa członkowskie NATO powinny pójść w ślady Ameryki, przyjmując ustawę GUARD Act, która uznaje Rosję za „państwo sponsorujące terroryzm w przypadku dalszej inwazji jej sił na Ukrainę”.

2. Sankcje powinny zostać rozszerzone do poziomu tych nałożonych na Iran. W kwietniu 2020 r. Parlament Europejski przyjął niewiążącą rezolucję, w której stwierdzono, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę „import ropy i gazu z Rosji do UE powinien zostać natychmiast wstrzymany,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12206

Wydanie: 12206

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament