Wycena bilansowa wartości niematerialnych i prawnych (cz. 2)
Wykorzystanie w firmie wartości niematerialnych i prawnych powoduje określone konsekwencje na gruncie podatku dochodowego. Dotyczą one w szczególności kosztów podatkowych oraz odpisów amortyzacyjnych.
Na gruncie podatku dochodowego, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 5, pkt 6a, pkt 43 lit. a, c, pkt 45, pkt 45a lit. a, c, pkt 45b ustawy o PIT; art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b, pkt 5, pkt 6a, pkt 46 lit. a, c, pkt 48, pkt 63 lit. a, c, pkt 64 ustawy o CIT):
∑ wydatków na nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części (wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych są jednak kosztem podatkowym w przypadku odpłatnego zbycia wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia),
∑ strat w wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych,
∑ strat w wartościach niematerialnych i prawnych, jeżeli te wartości zostały przeniesione poza terytorium Polski,
∑ podatku VAT, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT, jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, a także kwota podatku VAT nieuwzględniona w wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, – w tej części, w jakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta