Korekta przed fizycznym zwrotem nadpłaconej zaliczki
Przy wystawianiu korekt do faktur zaliczkowych pojawia się wątpliwość, czy powinien mu towarzyszyć fizyczny zwrot otrzymanej zaliczki.
W artykule omówiona zostanie kwestia dopuszczalności wystawienia faktury korygującej przed dokonaniem zwrotu nadpłaconych środków.
Stan faktyczny
Po otrzymaniu zaliczki obejmującej 100 proc. należności spółka wystawiła fakturę obejmującą jej kwotę. Zgodnie z treścią umowy ostateczne rozliczenie pomiędzy stronami miało nastąpić na podstawie ilości faktycznie wydanego towaru ustalonej poprzez jego zważenie w dniu odbioru – cena końcowa należna za sprzedany towar miała wynikać z rzeczywistych ilości wydanego towaru, przemnożonych przez zadeklarowaną w ofercie cenę jednostkową. Jako że po zważeniu towaru okazało się, że kupujący zapłacił zaliczkę w kwocie wyższej od kwoty należnej, jeszcze przed faktycznym zwrotem nadpłaconych środków spółka wystawiła fakturę korygującą.
Kupujący wskazał na brak możliwości wystawienia faktury korygującej przed wystąpieniem zdarzenia uzasadniającego jej wystawienie stwierdzając, że jej przedwczesne wystawienie nie pozwala na jej potraktowanie jako dokumentu księgowego. W jego ocenie obowiązek wystawienia korekty powstanie bowiem z datą zwrotu niewykorzystanej zaliczki, a jej przedwczesne wystawienie wiąże się z koniecznością jej anulowana i ponownego wystawienia w miesiącu, w którym nastąpi faktyczny zwrot środków, bądź też z wystawieniem noty korygującej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta