Firmy będą odpowiedzialne za swoje łańcuchy dostaw
Długo wyczekiwana dyrektywa Komisji Europejskiej nakłada na zarządy spółek obowiązek wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w firmie i w łańcuchach dostaw. Przepisy mają objąć ok. 17 tys. firm. To mniej niż spodziewali się aktywiści.
Komisja Europejska opublikowała 23 lutego propozycję dyrektywy w sprawie zrównoważonego due dilligence w przedsiębiorstwach. Długo oczekiwane europejskie przepisy mają na celu wspieranie tworzenia długoterminowej wartości dla firm i korporacji. Przekładane już trzykrotnie ogłoszenie projektu tej regulacji może okazać się polem bitwy o różne interesy, w tym biznesu wykorzystującego mniej restrykcyjne systemy ochrony praw człowieka i środowiska w krajach spoza Unii Europejskiej i zwolenników rygorystycznych ambicji klimatycznych.
10 marca 2021 r. Parlament Europejski przyjął z własnej inicjatywy rezolucję prawodawczą, zalecającą Komisji złożenie wniosku legislacyjnego w sprawie należytej staranności i odpowiedzialności przedsiębiorstw. Parlament podkreślił konieczność zapewnienia poszanowania środowiska naturalnego i przestrzegania praw człowieka przez przedsiębiorstwa. Parlament zwrócił także uwagę, że powinno się zagwarantować dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla poszkodowanych osób, w szczególności gdy łańcuchy dostaw niektórych przedsiębiorstw mają swoje źródła w krajach z mniej wydolnymi systemami egzekwowania prawa. Parlament stanął też na stanowisku, że konieczne jest wzięcie odpowiedzialności przez te przedsiębiorstwa zgodnie z prawem krajowym za wyrządzanie szkód lub przyczynianie się do ich powstania.
W trakcie ogólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta