Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Techniczne problemy z raportowaniem struktur właścicielskich przez spółki nieruchomościowe

16 marca 2022 | Rachunkowość | Tomasz Krasowski Marta Cieśla

Zbliża się termin raportowania podatkowego informacji o strukturach właścicielskich przez spółki nieruchomościowe oraz ich wspólników za 2021 rok. Brak jest jednak przepisów i jednoznacznych wyjaśnień regulujących sposób przekazywania tych informacji. Wątpliwości podatników budzi również zakres danych, które mają zostać ujawnione.

Naszym zdaniem istnieje pilna potrzeba wyjaśnienia, w jaki sposób podpisane i złożone mają zostać te informacje. Dookreślenia wymaga także to, którzy udziałowcy pośredni mają zostać wskazani w informacjach o strukturze udziałowej i którzy udziałowcy muszą złożyć takie informacje.

Z początkiem 2021 roku do ustawy o CIT wprowadzona została definicja spółki nieruchomościowej – podmiotu zobowiązanego do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym co najmniej 50 proc. wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowi wartość nieruchomości położonych w Polsce o wartości powyżej 10 mln zł. Jeśli taki podmiot prowadzi działalność gospodarczą dłużej niż rok, musi ponadto uzyskiwać co najmniej 60 proc. przychodów ujętych w wyniku finansowym netto z nieruchomości, na przykład z tytułu najmu, dzierżawy, leasingu, przeniesienia własności nieruchomości, udziałów w innych spółkach nieruchomościowych.

Dodatkowo, do ustawy o CIT wprowadzone zostały przepisy ustanawiające nowe obowiązki spółek nieruchomościowych oraz ich wspólników. Mianowicie, spółki nieruchomościowe są zobowiązane do przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o podmiotach, zarówno polskich jak i zagranicznych, posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12217

Wydanie: 12217

Spis treści

Reklama

Zamów abonament