Poglądy prezesa NBP a wiarygodność prezydenta RP
Bezpieczeństwo ekonomiczne Polski wymaga przerwania niekorzystnego sprzężenia, które obniża wiarygodność zarówno urzędu prezydenta, jak i banku centralnego. Cała nadzieja w Sejmie.
Każdy kolejny dzień wojny w Ukrainie wzmacnia argumenty za koniecznością pilnego szukania nowych mechanizmów i narzędzi zwiększających bezpieczeństwo polityczne i gospodarcze Polski. To zadanie bardzo trudne, bo wojna skokowo podniosła i tak już wysoki poziom niepewności, w jakim przebiegają w ostatnich latach procesy gospodarcze. Wzrost niepewności nastąpił w znacznym stopniu w wyniku trudnych do przewidzenia czynników zewnętrznych i ich dynamiki (głównie pandemii). Na nie nałożyły się jednak zjawiska wywołane przez mało roztropne zmiany instytucjonalne (tzw. Polski Ład) i liczne błędy w polityce gospodarczej.
Wąski korytarz
W ocenie długookresowych zagrożeń wynikających z rosyjskiej inwazji nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Polski przydatne są ramy analityczne przyjęte przez wybitnych amerykańskich historyków gospodarczych D. Acemoglu i J.A. Robinsona w ich książce „The Narrow Corridor”. Ramy te są na tyle ogólne, że pomagają w uchwyceniu ogromu strat, jakie ponieślibyśmy w wyniku polexitu, o czym pisałem w jednym z artykułów („Rzeczpospolita” 10.12.2020).
Według autorów koncepcji tytułowy „wąski korytarz” jest rzadko występującą w historii równowagą między siłą państwa i siłą społeczeństwa, przy której może rozkwitać wolność. W warstwie empirycznej uwzględniają oni przypadek Polski. Ich zdaniem po rozpadzie ZSRR, dzięki możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta