Trzeba uważnie planować warunki umowne transakcji
Nieprawidłowa kwalifikacja usługi jako zwolnionej z podatku powoduje, że nie zostaje on zapłacony, a więc nie może być odliczony przez podatnika.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 stycznia 2022 r. (C‑156/20).
Stan faktyczny
Sprawa dotoczyła brytyjskiej spółki Zipvit prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie dostaw witamin i minerałów drogą wysyłkową. Transakcje, których dotyczy wyrok, miały miejsce przed brexitem, czyli miały do niej zastosowanie przepisy dyrektywy VAT.
Od 1 stycznia 2006 r. do 31 marca 2010 r. poczta brytyjska, czyli podmiot odpowiedzialny za publiczne usługi pocztowe w Wielkiej Brytanii, świadczył usługi pocztowe na rzecz spółki Zipvit na podstawie umów wynegocjowanych indywidualnie z tą spółką. Usługi te zostały uznane za zwolnione z VAT na podstawie brytyjskich przepisów krajowych i wytycznych opublikowanych przez organ podatkowy, mających na celu transpozycję przepisów dyrektywy VAT. W związku z tymi usługami poczta wystawiała faktury bez VAT, wskazując, że usługi pocztowe były z niego zwolnione.
23 kwietnia 2009 r. Trybunał wydał wyrok w innej sprawie, tj. TNT Post UK (C‑357/07), z którego wynika, że zwolnienie z VAT przewidziane w dyrektywie VAT nie ma zastosowania do usług świadczonych przez publiczne służby pocztowe, których warunki były negocjowane indywidualnie. Uznawszy, że płatności dokonane we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta