Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W partycypacji siła

21 marca 2022 | Opinie | Zbigniew Bochniarz
autor zdjęcia: arch. prywatne
źródło: Rzeczpospolita

Wspólnym mianownikiem dla obecnych kryzysów globalnych, regionalnych oraz krajowych jest nierespektowanie instytucji – przekonuje ekonomista.

Narastający od lat kryzys sięga apogeum w wymiarze globalnym i krajowym. Brakuje skutecznych międzynarodowych instytucji w walce z katastrofą klimatyczną, pandemią Covid-19 czy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nad Wisłą widać chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu i walką z koronawirusem. Trwa demontaż państwa i systemu edukacji. Szukając przyczyn kryzysu, musimy zrozumieć, czym są instytucje, jak powstały oraz jak je tworzyć, aby poprawnie funkcjonowały.

Często instytucje utożsamia się z organizacją. Tymczasem olbrzymia większość z nich nie jest formą jakiejkolwiek organizacji, np. język czy konstytucja. Instytucje to przede wszystkim normy społecznych zachowań, procedury i reguły postępowania. Duża ich część ma charakter nieformalny, utrwalony przez praktykę.

Początek instytucji zbiega się z przyjściem na świat dziecka – jego płacz wyraża wołanie o pomoc i opiekę. Tak powstaje instytucja rodziny. Wzajemne komunikowanie się jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12221

Wydanie: 12221

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament