W partycypacji siła
Wspólnym mianownikiem dla obecnych kryzysów globalnych, regionalnych oraz krajowych jest nierespektowanie instytucji – przekonuje ekonomista.
Narastający od lat kryzys sięga apogeum w wymiarze globalnym i krajowym. Brakuje skutecznych międzynarodowych instytucji w walce z katastrofą klimatyczną, pandemią Covid-19 czy wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nad Wisłą widać chaos związany z wprowadzaniem Polskiego Ładu i walką z koronawirusem. Trwa demontaż państwa i systemu edukacji. Szukając przyczyn kryzysu, musimy zrozumieć, czym są instytucje, jak powstały oraz jak je tworzyć, aby poprawnie funkcjonowały.
Często instytucje utożsamia się z organizacją. Tymczasem olbrzymia większość z nich nie jest formą jakiejkolwiek organizacji, np. język czy konstytucja. Instytucje to przede wszystkim normy społecznych zachowań, procedury i reguły postępowania. Duża ich część ma charakter nieformalny, utrwalony przez praktykę.
Początek instytucji zbiega się z przyjściem na świat dziecka – jego płacz wyraża wołanie o pomoc i opiekę. Tak powstaje instytucja rodziny. Wzajemne komunikowanie się jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta