OZE czeka w blokach
Polska mogłaby zrealizować ambitne plany Brukseli związane z odejściem od paliw kopalnych z Rosji i przyspieszyć rozwój OZE. Projekty są, ale brakuje sieci.
Wbrew temu, co mówią politycy, agresja Rosji na Ukrainę nie oznacza poluzowania polityki klimatycznej. Widać to w marcowym dokumencie REPowerUE. Za jego sprawą w ciągu pięciu lat UE mogłaby odejść od paliw kopalnych importowanych z Rosji. Szybszy rozwój OZE ma pozwolić na jeszcze szybszą redukcję gazu w miksie energetycznym UE.
Węgiel na dłużej?
W dokumencie UE przewidziano podwojenie zdolności w zakresie energii fotowoltaicznej i wiatrowej do 2025 r. i jej potrojenie do 2030 r. Ma to pozwolić ograniczyć zużycie o 170 mld m sześć. gazu rocznie. Jednak przedstawiciele polskiego resortu klimatu i środowiska nie wykluczali, że w obliczu szybkiej ścieżki odejścia od paliw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta