Już co piąty mieszkaniec to Ukrainiec
Cały czas myślimy o tworzeniu czasowych miejsc schronienia. Przyjęliśmy ich do hoteli, hosteli, do pensjonatów czy klubów sportowych, a nawet do opuszczonej galerii handlowej – mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Tylko w środę ok. 40 tys. uchodźców w Polsce otrzymało numer PESEL. Ilu w Krakowie?
Pierwszego dnia przyjęliśmy ok. 300 wniosków, drugiego, czyli w czwartek, na ośmiu stanowiskach obsłużyliśmy kolejne 300.
Ale do krakowskiej Tauron Areny tworzą się olbrzymie kolejki.
W Tauron Arenie zrobiliśmy cały „kombinat”, jeżeli chodzi o usługi dla uchodźców. Można tam załatwić nie tylko sprawy związane z nadaniem numeru PESEL, ale też złożyć wniosek o przyznanie zapomogi, rozmaitych świadczeń socjalnych. Na miejscu jest też punkt Grodzkiego Urzędu Pracy informujący o możliwościach zatrudnienia czy punkt informacyjny poświęcony edukacji dzieci. Dołączył do nas także Urząd Wojewódzki z Wydziałem do spraw Cudzoziemców, bank, a w przyszłym tygodniu dołączy ZUS.
Czy miasto ma pomysł, jak te kolejki do Tauron Areny rozładować? Będzie dodatkowy punkt wydawania PESEL-i?
W przyszłym tygodniu tempo załatwiania spraw powinno przyspieszyć: na dniach mają dotrzeć do nas skanery odcisków palców, które pozwolą uruchomić kolejne stanowiska. Zdajemy sobie sprawę, że do Tauron Areny przybędzie wielu uchodźców i trzeba będzie czekać, ale z drugiej strony zależy nam, żeby mogli wszystkie sprawy załatwiać w jednym miejscu, bez niepotrzebnego błądzenia po mieście. To też korzystne dla mieszkańców Krakowa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta