Samorządowcy podsumowują pomoc dla Ukrainy
300 tys. uchodźców w Warszawie, ponad 100 tys. w Krakowie, niewiele mniej we Wrocławiu i województwie dolnośląskim – to bilans pierwszych tygodni wojny w Ukrainie.
Inne miasta przyjęły mniejsze liczby uchodźców, np. Katowice ok. 20 tys., Łódź podaje liczbę 50 tys., Lublin ok. 10 tys. – Duża część Ukraińców przebywa w Lublinie krótko, do kilku dni, jednak coraz więcej deklaruje potrzebę i chęć pozostania w naszym regionie dłużej – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Podobnie w Przemyślu, który dla wielu uchodźców jest tylko przystankiem.
– Przyjęliśmy najwięcej uchodźców z wszystkich krajów Europy, bo ok. 1, 7 mln – podsumowuje Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. – Nie ma wątpliwości, że będzie ich przybywać. Potrzebujemy dobrych, wypracowanych i, co najważniejsze, odgórnych rozwiązań, żeby poradzić sobie z sytuacją, np. z relokacją – podkreśla.
Kraków na noclegi zabezpieczone przez miasto skierował ponad 5,5 tys. osób. Miejsca znalazły się nawet w dawnych galeriach handlowych. W Plazie uchodźcy już mieszkają, dawne pomieszczenia administracyjne po Tesco są przystosowywane. Nie wiadomo, czy zostaną wykorzystane mieszkania osób prywatnych, zgłoszone jako miejsca noclegowe. Miasto zebrało 500 ofert takich noclegów i przekazało do dyspozycji wojewody.
– Nie wiemy, czy te mieszkania zostały wykorzystane czy nie. Niewykluczone, że mieszkańcy przyjęli do siebie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta