Ubezpieczenie nie jest podobne do gwarancji
Świadczenia z tytułu umów ubezpieczenia nie wchodzą w zakres usług o charakterze podobnym do gwarancji, a tym samym nie pobiera się od przychodów z tego tytułu nie pobiera się podatku od źródła.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 18 lutego 2022 r. (I SA/Kr 1627/21).
Polska spółka, będąca częścią międzynarodowej grupy, nabywa od podmiotu powiązanego z siedzibą w Niemczech usługi ubezpieczeniowe w zakresie ubezpieczenia osób i mienia. W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Spytała, czy wydatki z tytułu polis ubezpieczeniowych ponoszone przez nią na rzecz zagranicznych podatników, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby ani zarządu, stanowią zapłatę za świadczenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, a co za tym idzie czy spółka zobowiązana jest do poboru podatku u źródła (WHT) od ww. płatności.
Spółka uznała, że nie musi pobierać w tym przypadku podatku u źródła, gdyż umowa ubezpieczenia nie wchodzi w zakres świadczeń objętych tym podatkiem, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Wprawdzie przepis ten wymienia gwarancję i poręczenie oraz „świadczenia o podobnym charakterze”, ale umowa ubezpieczenia, mimo pewnych podobieństw, ma inny cel i charakter. W związku z tym nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta