Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatnia wartość firmy nie podlega PCC

21 marca 2022 | Podatki i księgowość | Wojciech Majkowski Dominika Muca

Goodwill, czyli nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie jest prawem majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Renoma przedsiębiorstwa (tzw. goodwill), rozumiana m.in. jako pozycja rynkowa, układ relacji z klientami czy zdolność do generowania zysku, to niewątpliwie czynnik w dużym stopniu wpływający na atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych nabywców. W przypadku sprzedaży firmy, goodwill staje się zazwyczaj istotnym elementem ceny, szacowanym niejednokrotnie w miliardach złotych. Prowadzi to często do sytuacji, w której wartość transakcji sprzedaży znacząco przewyższa sumę wartości składników danego przedsiębiorstwa.

W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) nadwyżki ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych (dodatniej wartości) w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP) stała się przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie w tym zakresie determinuje podstawę opodatkowania i tym samym jest powiązane z interesem fiskalnym państwa.

Sprzeczne wyroki

Profiskalna wykładnia, stosowana przez organy w zakresie opodatkowania goodwill PCC w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, była kwestionowana przez podatników za pośrednictwem skarg wnoszonych na niekorzystne interpretacje indywidualne. W ten sposób wskazany problem stał się podstawą licznych wyroków sądów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12221

Wydanie: 12221

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament