Dodatnia wartość firmy nie podlega PCC
Goodwill, czyli nadwyżka ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nie jest prawem majątkowym w rozumieniu przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Renoma przedsiębiorstwa (tzw. goodwill), rozumiana m.in. jako pozycja rynkowa, układ relacji z klientami czy zdolność do generowania zysku, to niewątpliwie czynnik w dużym stopniu wpływający na atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych nabywców. W przypadku sprzedaży firmy, goodwill staje się zazwyczaj istotnym elementem ceny, szacowanym niejednokrotnie w miliardach złotych. Prowadzi to często do sytuacji, w której wartość transakcji sprzedaży znacząco przewyższa sumę wartości składników danego przedsiębiorstwa.
W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) nadwyżki ceny nabycia nad wartością rynkową składników majątkowych (dodatniej wartości) w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP) stała się przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Warto podkreślić, że rozstrzygnięcie w tym zakresie determinuje podstawę opodatkowania i tym samym jest powiązane z interesem fiskalnym państwa.
Sprzeczne wyroki
Profiskalna wykładnia, stosowana przez organy w zakresie opodatkowania goodwill PCC w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, była kwestionowana przez podatników za pośrednictwem skarg wnoszonych na niekorzystne interpretacje indywidualne. W ten sposób wskazany problem stał się podstawą licznych wyroków sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta