Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wyzwań i pracy dla władz samorządowych wciąż przybywa

21 marca 2022 | Życie Regionów | Anna Cieślak-Wróblewska
Według krakowskiego ratusza do miasta przyjechało 100–110 tys. ukraińskich uchodźców, ale ich liczba może sięgać nawet 130 tys.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Według krakowskiego ratusza do miasta przyjechało 100–110 tys. ukraińskich uchodźców, ale ich liczba może sięgać nawet 130 tys.

Priorytetem staje się zapewnienie wojennym uciekinierom dachu nad głową w godnych warunkach, a dzieciom – nauki.

Fala uchodźców z objętej wojną Ukrainy nie ustaje. Liczba osób, które przekroczyły polską granicę, wyniosła już 2 mln i nic nie wskazuje, że na tym się zakończy. Dla samorządów, które stają na pierwszej linii pomocy dla uchodźców, oznacza to coraz więcej pracy, i to na wielu frontach.

Nocleg na stadionie

– Obecnie największym wyzwaniem jest kwestia zapewnienia schronienia wszystkim osobom, które tego potrzebują – zaznacza Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu. – Dlatego rozszerzamy bazę noclegów i poszukujemy nowych mieszkań prywatnych – dodaje.

– Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza. Przez trzy tygodnie wolontariusze, samorządy, jednostki miejskie wykonały tytaniczną pracę. Mimo wciąż poszerzanej przez miasto bazy noclegowej, a potrzeby rosną, największym wyzwaniem obecnie jest skuteczna relokacja uchodźców – mówi też Natalia Cistowska z Wrocławia.

We Wrocławiu szacunkowo przebywa 170 tys. uciekinierów, w Krakowie – do 130 tys., Warszawie 300–350 tys. Wszystkie polskie miasta organizują tymczasowe miejsca noclegowe wszędzie, gdzie się da, w hotelach i hostelach, szkołach, halach sportowych, centrach wystawowych, ośrodkach szkoleniowych, wycofanych z użycia budynkach itp. Ale w takich warunkach można przetrwać kilka dni, na co zwrócił ostatnio uwagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12221

Wydanie: 12221

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament