Kiedy rozliczyć faktury korygujące zwiększające VAT
Korekty wystawione do dokumentów pierwotnych w związku z podpisaniem aneksów do umów zmieniających wynagrodzenie za świadczenia usług ochrony od początku danego kwartału powinny być ujęte w ewidencji i deklaracji JPK_V7M na bieżąco.
Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi ochrony mienia. Klientami spółki są zarówno przedsiębiorcy (podatnicy VAT), jak i konsumenci, tj. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Usługi są świadczone na podstawie stosownych umów. Wynagrodzenie jest naliczane za okresy miesięczne, a faktura jest wystawiana w miesiącu następującym po miesiącu, w którym była wykonywana usługa. W związku ze wzrostem kosztów pracy, spółka podpisuje z klientami aneksy do umów, które obowiązują od następnego kwartału. Zdarza się jednak, że klienci podpisują stosowne aneksy po terminie. W takiej sytuacji, do momentu podpisania aneksu, wynagrodzenie naliczane jest według starych stawek, a w momencie podpisania aneksu spółka wystawia faktury korygujące. Są to zawsze korekty zwiększające wynagrodzenie, a co za tym idzie zwiększające podstawę opodatkowania dla potrzeb VAT. Faktury korygujące in plus spółka wystawia w miesiącu podpisania aneksu przez klienta. Za jaki okres rozliczyć faktury korygujące w sytuacji, gdy podpisanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta