Jak Polski Ład wpłynie na rynek nieruchomości
Ze względu na szeroki zakres reformy, zawiłość nowych regulacji i ryzyko ich różnej interpretacji, inwestorzy powinni dokładnie przeanalizować swoje struktury, aby potwierdzić czy i jak nowe przepisy mogą oddziaływać na ich działalność.
Co do zasady, polscy i zagraniczni inwestorzy postrzegają polski rynek nieruchomości jako szczególnie atrakcyjny. Pomimo pandemii Covid-19, która początkowo wywołała niepewność na tym rynku, obserwujemy rosnącą liczbę transakcji nieruchomościowych. Pojawili się nowi gracze, którzy dostrzegli potencjał polskiego rynku nieruchomości, aktywni inwestorzy nie zwolnili tempa, a wielu nieobecnych zdecydowało się ponownie zainwestować w naszym kraju, oczekując satysfakcjonujących zwrotów z inwestycji. W ostatnim czasie obserwujemy wśród inwestorów instytucjonalnych również duże (i wciąż dynamicznie rosnące) zainteresowanie rynkiem nieruchomości mieszkalnych przeznaczonych pod wynajem.
W niniejszym artykule przedstawiamy podsumowanie kluczowych zmian podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, które są istotne z perspektywy inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.
Amortyzacja podatkowa
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych, podatkowe odpisy amortyzacyjne dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji Środków Trwałych (grupa ta obejmuje w szczególności budynki i lokale niemieszkalne takie jak np. magazyny, centra handlowe, biurowce) przez podatników kwalifikowanych jako spółki nieruchomościowe w rozumieniu ustawy o CIT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta