Zielony wodór ma rozpędzać w Polsce ekologiczną gospodarkę
Inwestycje w wykorzystanie zielonego wodoru, w produkcji którego nie są emitowane gazy cieplarniane, nabierają szczególnego znaczenia dla realizacji celów energetycznej transformacji i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Nawet 470 mld euro z różnych źródeł finansowania chce do 2050 r. przeznaczyć Unia Europejska na realizację projektów wodorowych. Działania związane z opracowaniem i wdrażaniem rozwiązań pozwalających na wytwarzanie, magazynowanie, transport i wykorzystanie wodoru stanowią jeden z filarów Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z głównych celów jest rozwój technologii zielonego wodoru, wytwarzanego w procesie elektrolizy przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Według Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego ma on stać się jedną z wiodących technologii zielonej transformacji w Europie, przyczyniając się do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Obecnie Polska w Unii Europejskiej zajmuje trzecie miejsce pod względem produkcji wodoru oraz piąte w skali świata. Jednak jest to wodór technologiczny, a nie zielony. Według danych Parlamentu Europejskiego produkcja wodoru z kopalin każdego roku uwalnia w krajach UE od 70 do 100 mln ton CO2. Dlatego inwestycje w wykorzystanie zielonego wodoru, w produkcji którego nie są emitowane gazy cieplarniane, nabierają strategicznego znaczenia.
Plan na przyszłość
Do grona największych europejskich producentów zielonego wodoru zamierza dołączyć Grupa Lotos. Strategia inwestowania w wodór realizowana jest przez koncern od 2017 r., a technologie wodorowe są postrzegane jako ważne narzędzie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta