Ulepszenie oprogramowania bez ulgi IP Box
Dochód z tytułu zmodyfikowania programu komputerowego nie może być opodatkowany 5-proc. stawką PIT, ponieważ nie powstaje wtedy odrębny utwór, który stanowi nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Tak uznał poznański WSA.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 1 marca 2022 r. (I SA/Po 592/21) wskazał, że „dochód uzyskany przez podatnika z tytułu ulepszania i modyfikowania oprogramowania nie może być opodatkowany preferencyjną 5-proc. stawką, z uwagi na to, że w wyniku podjętych przez podatnika czynności ulepszania i modyfikacji oprogramowania nie powstaje odrębny od tego oprogramowania utwór, który stanowi nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej”.
Analizując literalne brzmienie art. 30ca ustawy o PIT, trudno jednak zgodzić się ze stanowiskiem poznańskiego WSA, który w powołanym wyroku poparł zaskarżoną przez podatnika interpretację indywidualną dotyczącą możliwości skorzystania z tzw. ulgi IP Box.
Prawo do preferencji
Zgodnie z powołanym przepisem, opodatkowanie przedsiębiorcy 5-proc. podatkiem jest możliwe po uzyskaniu kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wskazany w ustawie o PIT katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej ma charakter zamknięty, a jednym z nich – kluczowym z punktu widzenia branży IT - jest autorskie prawo do programu komputerowego. Co istotne, aby móc skorzystać z preferencji, dane kwalifikowane prawo własności intelektualnej musi zostać wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Opodatkowaniu na zasadach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta