Konieczne są systemowe rozwiązania kryzysu
Długoterminowe schronienie dla uchodźców, finansowanie usług społecznych i szczepień czy myślenie o długofalowej integracji tych osób – takie wyzwania stoją przed Gdańskiem i innymi miastami, które przyjęły uciekających przed wojną w Ukrainie.
– To wspólnoty lokalne wzięły na siebie ciężar bezpośredniej opieki nad uchodźcami. Teraz okazuje się, że jest kolejny pomysł zamachu na finanse samorządów poprzez kolejne cięcie podatku PIT, co oznacza, że nie tylko uchodźcom, ale i wszystkim mieszkańcom miasta nie będą oferować właściwej komunikacji publicznej, opieki w żłobkach, szkołach i przedszkolach czy opieki społecznej dla seniorów – przestrzega Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, gość E-Forum Liderów Samorządowych „Rzeczpospolitej”.
Gdańsk – jak szacuje ratusz – przyjął ok. 15 tys. uchodźców. Tyle już osób złożyło wniosek o nadanie PESEL. – Na pewno nie mieliśmy tak trudnej sytuacji jak miasta przygraniczne lub duże: Chełm, Przemyśl, Ustrzyki Dolne czy Hrubieszów albo Warszawa, Wrocław czy Kraków. Gdańsk jest oddalony od granicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta