Świadczenie pracy to nie tylko obowiązek, ale też prawo
Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Osobie bezzasadnie odsuniętej od pracy przysługuje szeroki wachlarz roszczeń.
W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czy może tak postąpić w sytuacji, gdy pracownik nie znajduje się w trakcie okresu wypowiedzenia?
W okresie wypowiedzenia
Zgodnie z art. 362 kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Ten mechanizm jest znany pracodawcom i często wykorzystywany w praktyce. Pozwala pracodawcy, który decyduje się na zakończenie współpracy z danym pracownikiem, nie tylko jednostronnie podjąć decyzję o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy, ale także samodzielnie wybrać termin i wymiar takiego zwolnienia. W okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca chciałby przejściowo odsunąć od pracy pracownika, który nie znajduje się w okresie wypowiedzenia? Czy możliwe jest wówczas zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z jednoczesnym zagwarantowaniem mu prawa do wynagrodzenia za ten okres?
W aktualnym stanie prawnym przepisy nie przyznają pracodawcy takiego prawa. Oznacza to, że pracodawca nie może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy poza okresem wypowiedzenia. Jeśli to zrobi, może narazić się na szereg negatywnych konsekwencji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta