Efektowne zyski z regularnych wypłat
Oprócz stopy dywidendy warto brać pod uwagę regularność, z jaką spółki wypłacają zyski swoim akcjonariuszom. Sprawdzamy spółki dywidendowe.
Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, które mogą się pochwalić bardzo długą historią wypłacania dywidend. Stały dochód z akcji takich dywidendowych perełek, bez względu na panującą koniunkturę na rynku, może przynieść całkiem pokaźne, dwucyfrowe zyski.
Imponujące zyski
Wzięliśmy pod lupę spółki z warszawskiej giełdy, które w ostatnich pięciu latach regularnie co roku dzieliły się zyskiem z akcjonariuszami. Okazuje się, że trzymając się strategii „kup i trzymaj”, z samej tylko dywidendy można było wyciągnąć nawet kilkadziesiąt procent zysku, licząc w odniesieniu do zainwestowanej kwoty.
Najbardziej hojny w ostatnich latach był Asbis. Kto pięć lat temu zainwestował w akcje dystrybutora sprzętu komputerowego, dzięki dywidendzie zarobił ponad 90 proc. Spółka może się pochwalić stabilnie rosnącymi zyskami w ostatnich latach, których dynamika przyspieszyła dzięki pandemii. To przełożyło się na rekordowe wypłaty dywidend w ostatnich latach.
Niewiele mniej imponującą stopę zwrotu, bo 73 proc. zysku, przyniosły dywidendy wypłacone przez IMC. Spółka z ukraińskim rodowodem w ostatnich latach chętnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami, co nierzadko przekładało się na atrakcyjne, nawet dwucyfrowe stopy dywidendy.
Na atrakcyjne i regularne wypłaty mogli liczyć też posiadacze akcji Krynicy Vitamin. Dzięki dywidendom posiadacze akcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta