Zmiany i wyzwania pomagają się rozwijać
rozmowa | Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej
Kryzys klimatyczny, wojna w Ukrainie, pandemia to tylko kilka wyzwań, z którymi zmaga się świat. Czy uczelnie są przygotowane, by nadążyć za przemianami społecznymi, geopolitycznymi i – co ważniejsze – odpowiedzieć na nie?
Arkadiusz Wójs: Z jednej strony uczelnie od setek lat są miejscem swobodnej, niespiesznej myśli – kolebką nowych idei, rozwiązań, odkryć, wynalazków, koncepcji zmieniających cywilizację. Z drugiej zaś są one elementem społeczeństwa, dlatego muszą odpowiadać na wyzwania, które stawia świat. I to się dzieje.
Naszą pracą na uczelni zmieniamy rzeczywistość. Poszukując sukcesów i spełnienia, naukowcy chętnie angażują się w projekty badawcze. I tak, w czasie pandemii na uczelniach badano koronawirusa. Oczywiście, wyjątkową rolę w tej kwestii odegrały akademie medyczne. Ale na naszej politechnice również, odpowiadając na te wyzwania, prognozowano rozprzestrzenianie się wirusa, pracowano nad możliwościami neutralizacji samej cząsteczki czy przeciwdziałania transmisji. Utworzyliśmy m.in. międzyuczelniany i interdyscyplinarny zespół MOCOS zajmujący się modelowaniem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Nie jesteśmy jedyni, na świecie takich zespołów jest coraz więcej, a to pokazuje, że jeśli pojawia się potrzeba, tworzy się grupa naukowców, która za pomocą nowoczesnego sprzętu jest w stanie opracowywać prognozy czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta