Branża HR z pomocą w aktywizacji uchodźców
Agencje zatrudnienia i firmy rekrutacyjne, obok pomocy humanitarnej dla uciekinierów wojennych z Ukrainy, szybko zaczęły ich wspierać również w wejściu na polski rynek pracy.
– Agencje zatrudnienia na długo przed 24 lutego współpracowały z kandydatami z Ukrainy; około 40 proc. pracowników tymczasowych w Polsce stanowią obywatele państw trzecich, głównie Ukrainy – zaznacza Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR, które zrzesza większość dużych firm z tej branży.
Praktycznie każda z nich zaangażowała się teraz w projekty, które mają ułatwić aktywizację uchodźców, a właściwie uchodźczyń, bo wśród ponad 2,3 mln uciekinierów wojennych z Ukrainy przeważają kobiety z dziećmi. Jak ocenia Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, około 600–700 tys. z nich może chcieć podjąć w Polsce pracę. To szansa dla pracodawców, którzy przez ostatni rok borykali się z rosnącym niedoborem pracowników, ale również wyzwanie.
Wsparcie samorządów
– Nasz rynek bez większych problemów może wchłonąć kilkaset tysięcy uchodźców, ale aktualna sytuacja wymaga od pracodawców dużej elastyczności. Przyjeżdżają do nas głównie kobiety i to dla nich trzeba stworzyć lub dostosować miejsca pracy – zwraca uwagę Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel agencji zatrudnienia Personnel Service,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta