Kluczowa jest jakość, a nie ilość żywności
Trzeba konsumentom dać odpowiednią wiedzę, skąd pochodzi dany produkt i jak wygląda jego droga na półkę, aby mogli dokonywać świadomych wyborów – mówi Paweł Nowak, prezes Goodvalley.
Jak wojna w Ukrainie może wpłynąć na założenia Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), jeśli chodzi o cele dla rolnictwa? Dotychczas EZŁ był mapą drogową zmian dla producentów żywności, ale sytuacja geopolityczna nagle diametralnie się zmieniła.
Kiedy o tym myślę, cisną mi się na usta słowa poety: „nie szkoda róż, gdy płonie las”. Uważam, że nie zmieniła się waga kwestii związanych ze zrównoważeniem i odpowiedzialnością w produkcji żywności, nie możemy zaniechać działań w tych obszarach, bo problemy tylko się nawarstwią. Natomiast dzisiaj stoimy w obliczu tragicznej wojny, która przyniosła szereg ludzkich dramatów, ale także postawiła pytania o kwestie związane z łańcuchem dostaw żywności. Ukraina jest potentatem w eksporcie szczególnie nasion oleistych, słonecznika, ale też zboża. Trzeba mieć to na uwadze, mówiąc o wyzwaniach EZŁ.
W krótkim terminie Unia już reaguje na sytuację. Komisarz do spraw rolnictwa zasygnalizował możliwość odejścia na krótki czas np. od wymogów zazielenienia. Ja uważam, że gdy chodzi o kwestie związane z produkcją żywności czy rolnictwem, z jednej strony należy zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe, ale z drugiej strony nie dokonywać pospiesznie zmian, które mogą mieć długofalowe konsekwencje. Zatem uważam, że chwilowe zmiany czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta