Zdrowie musi być priorytetem
Polki żyją o dwa lata krócej niż kobiety z innych krajów UE. Główną przyczyną są nowotwory i choroby układu krążenia.
Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy to głównie matki z dziećmi. Z danych rzecznika praw obywatelskich wynika, że wśród szukających schronienia przed wojną większość stanowią kobiety i dziewczęta. Odpowiedzialnością polskiego państwa jest troska o ich zdrowie, dostęp do profilaktyki, terapii i innych niezbędnych świadczeń.
25 marca Medyczna Racja Stanu zorganizowała debatę specjalną w ramach kampanii „Zdrowie Kobiety – Bezpieczeństwo Rodziny" poświęconą zdrowiu kobiet w obliczu wyzwań geopolitycznych.
Coraz więcej wyzwań
Według GUS w 2021 kobiety stanowiły 52 proc. ludności naszego kraju. Eurostat podaje, że w 2018 r. średnia długość życia Polek była o dwa lata krótsza niż ogółu mieszkanek UE, wynosząca 83,7 lat. Odpowiadają za to głównie choroby układu krążenia i nowotwory. Tymczasem przed nami niespłacony covidowy dług i tysiące chorych zza wschodniej granicy. Część w trakcie leczenia onkologicznego, wiele z problemami kardio-metabolicznymi. Skalę problemów psychosomatycznych trudno nawet oszacować.
Uczestnicy debaty byli jednomyślni – wyzwania dla polskiego systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta