Czas w rękach prezesa
Obecnie kodeksy nie wprowadzają maksymalnego terminu przedłużenia uzasadnienia.
Prezes sądu został upoważniony do podejmowania uznaniowych decyzji o przedłużaniu terminów sporządzenia uzasadnień wyroków. To uprawnienie budzi jednak różnego rodzaju wątpliwości.
Według art. 329 § 2 i 4 kodeksu postępowania cywilnego pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami – od dnia usunięcia tych braków.
Jeżeli nie da się sporządzić pisemnego uzasadnienia wyroku w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na określony czas. Podobnie w myśl art. 423 § 1 k.p.k. uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty wpływu do sądu wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a uzasadnienie z urzędu – od daty ogłoszenia wyroku. W sprawie zawiłej lub z innej ważnej przyczyny w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.
W obu procedurach przewidziano zatem możliwość przedłużenia terminu do sporządzenia uzasadnienia na mocy decyzji prezesa sądu. Przy czym w procedurze cywilnej może to nastąpić w każdym przypadku niemożności zachowania terminu 14-dniowego, a w procedurze karnej dodatkowo sprecyzowano, że może to nastąpić w sprawie zawiłej lub z innej ważnej przyczyny. Oznacza to, że prezes każdego sądu, a więc zarówno rejonowego, okręgowego, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta