Samorząd może wybrać indywidualną metodę
Proporcja odliczenia VAT przy działalności mieszanej określona rozporządzeniem nie uwzględnia specyfiki działalności cmentarnej, a także nie pokazuje stopnia jej wykorzystania do czynności opodatkowanych.
W lipcu 2021 r., gmin wystąpiła o wykładnię ustawy o VAT. A konkretnie chodziło o odliczenie VAT od wydatków związanych z administrowaniem cmentarzami komunalnymi.
We wniosku wyjaśniła, że sprawy w zakresie cmentarzy gminnych należą do jej zadań własnych. Jest właścicielem cmentarzy komunalnych, na których świadczone są przede wszystkim odpłatne usługi m.in. udostępnienie miejsca pod groby i grobowce. Ich „techniczną” obsługę zleca swojej spółce komunalnej.
Gmina zauważyła jednak, że zdarzają się sytuacje, w których jest zobowiązana świadczyć usługi cmentarne nieodpłatnie. Wtedy pogrzeb odbywa się na jej koszt z mocy prawa, bez obciążania osób trzecich. W niektórych przypadkach, można je pokryć z masy spadkowej zmarłego lub zwrot kosztów dokonywany jest zgodnie z odrębnymi przepisami.
Niemniej są to przypadki incydentalne. Stosunek wartości przychodów z tytułu pochówków zrealizowanych na koszt samorządu do wartości odpłatnych podlegających VAT wynosi rocznie zaledwie ok. 2 proc. Samorządowcy tłumaczyli, że są w stanie na podstawie posiadanej dokumentacji precyzyjnie wskazać liczbę osób, która została pochowana na cmentarzach odpłatnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta