ETF: niższe koszty, większa różnorodność. Czy Polacy je polubią?
INWESTYCJE | W Polsce rośnie konkurencja dla tradycyjnych funduszy oferowanych przez TFI
Oferta zagranicznych funduszy typu ETF w kilku krajowych biurach maklerskich jest już bardzo bogata. Ponadto na naszym rynku pojawiają się fintechy proponujące prosty i tani dostęp do tego typu produktów. Rozwija się także oferta ETF-ów notowanych na GPW.
ETF-y zwykle mają charakter pasywny (nie są aktywnie zarządzane), naśladują np. indeksy akcji, obligacji, surowców czy nieruchomości (z różnych rynków). Mogą także odzwierciedlać ceny walut, kryptowalut lub metali szlachetnych. Istnieją też ETF-y umożliwiające inwestycje tematyczne, np. w firmy zajmujące się zdrowiem, biotechnologią, samochodami elektrycznymi, zieloną energią. Dzięki ETF-om można inwestować właściwie na całym świecie. Jest to więc dobra alternatywa dla tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, tańsza i bardziej zróżnicowana.
Za granicą popularne, u nas dopiero zdobywają rynek
Fundusze ETF są notowane na giełdach, głównie amerykańskiej oraz europejskich. Wtedy ich zakup wygląda dokładnie tak jak zakup akcji. Na polskiej giełdzie przez lata były dostępne trzy fundusze ETF przygotowane przez firmę Lyxor, naśladujące niemiecki DAX, amerykański S&P 500 oraz krajowy WIG20. Mniej więcej rok temu ETF na WIG20 został zamknięty (miał wówczas ok. 158 mln zł aktywów). Pozostałe dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta