Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową
Procedura pozwalająca na dokonywanie bezpośredniej transformacji jednoosobowych działalności gospodarczych w spółki kapitałowe, wcześniej tylko w spółkę z o.o., okazała się być trafiona i dotychczas wiele osób skorzystało z takiej możliwości.
Jedną z podstawowych zalet tej procedury jest zasada kontynuacji dotychczasowej działalności oraz związanych z nią rozliczeń przez spółkę powstałą w wyniku przekształcenia. Zasada ta statuuje bowiem, iż nowy podmiot wstępuje w te same prawa i obowiązki, jakie przysługiwały osobie prowadzącej dotychczas indywidualną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie pozwala na faktyczne kontynuowanie działalności bez konieczności aneksowania umów i to pomimo, że spółka kapitałowa powstała w wyniku takiego przekształcenia nie jest całościowym następcą uniwersalnym (sukcesorem generalnym) przedsiębiorcy indywidualnego.
Podatki
Brak pełnej sukcesji praw i obowiązków występuje również na płaszczyźnie podatkowej. W myśl bowiem art. 112b Ordynacji podatkowej, (…) jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Oczywiście ma to miejsce z uwagi na charakter podmiotów uczestniczących w tej procedurze, a w szczególności z uwagi na okoliczność kontunuowania niezależnego „bytu” prawnego przez dotychczasowego przedsiębiorcę (osobę fizyczną) po przekształceniu.
Jak jednak ten szczególny rodzaj przekształcenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta