Skomplikowana operacja to nie prywatny zarząd
Podział nieruchomości budowlanej oraz wyodrębnienie lokali mieszkalnych i usługowego, jest procesem niezwykle złożonym i generującym duże koszty. Nie różni się od działalności dewelopera.
Sprawa dotyczyła wykładni przypisów o VAT. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że latach dziewięćdziesiątych kupiła nieruchomość. Zaznaczył, że nabycie nie miało związku z działalnością gospodarczą, dokonano go do majątku prywatnego i sfinansowano z prywatnych środków.
Potem własnymi środkami i staraniem rozpoczął budowę budynku mieszkalno-handlowo-usługowego, która skończyła się w 1999 r. Podatnik wskazał, że w 2001 r. uzyskał pozwolenie na dobudowę budynku z przeznaczeniem zasadniczo na własne cele mieszkaniowe.
Mężczyzna tłumaczył, że po jego wybudowaniu część mieszkalną użytkował wraz z rodziną, a część usługowa była wynajmowana. W celu obsługi najmu zarejestrował i rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak ze względu na wyjazd na stałe poza granice Polski zakończył działalność w 2006 r. w ten sposób, że dokonał jej formalnego wyrejestrowania i przesunięcia budynku do majątku prywatnego, z tym, że najem części usługowej był kontynuowany.
Z wniosku wynikało, że podatnik planuje dokonanie podziału nieruchomości. Chciał się upewnić, że dla planowanej dostawy lokali wyodrębnionych z nieruchomości nie będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta