Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

orzecznictwo

08 czerwca 2022 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Kontynuując problematykę kredytów walutowych, mając na względzie potencjalne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia, należy odnieść się również do przedawnienia roszczeń. Co do zasady z art. 405 k.c. wynikają cztery ogólne przesłanki powstania roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (tzw. roszczenia kondykcyjnego):

1) wzbogacenie jednego podmiotu,

2) zubożenie drugiego podmiotu,

3) związek pomiędzy wzbogaceniem a zubożeniem i

4) brak podstawy prawnej dla wzbogacenia, bezpodstawność wzbogacenia

(uchwała SN z 5 grudnia 2013 r., III PZP 6/13, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). W przypadku świadczenia nienależnego, które w chwili spełnienia świadczenia było należne, mając ważną podstawę prawną, tj. czynność prawną, umowę, a której nieważność stwierdzono następnie wyrokiem sądowym, dopiero wtedy staje się to świadczenie nienależnym (wyrok SN z 29 kwietnia 2009 r., II CSK 625/08).

Ujmując omawianą problematykę w orzecznictwie w sposób chronologiczny, stwierdzano, iż do bezpodstawnego wzbogacenia odnoszą się ogólne terminy przedawnienia roszczeń (wyrok SN z 25 lutego 2005 r., II CK 439/04). W uzasadnieniu wyżej powołanego już wyroku z 2009 r. stwierdzono też, że określenie chwili początkowej dla biegu przedawnienia zależy od szeregu okoliczności, zwłaszcza od rodzaju świadczenia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12287

Wydanie: 12287

Spis treści
Zamów abonament