Połączenie etatu i ryczałtu ryzykowne, ale możliwe
Ryczałtowiec może współpracować z dotychczasowym pracodawcą, jeśli zmieni zakres zadań.
Wprowadzone z początkiem 2022 r. zmiany sprawiły, że wielu podatników przeszło na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zachęcają do tego w wielu przypadkach niskie stawki. Jednak największą zaletą jest określona kwotowo składka zdrowotna, często niższa niż przy innych formach opodatkowania.
Jest też jednak kilka ograniczeń. W pułapkę łatwo może wpaść osoba, która założyła biznes opodatkowany ryczałtem, ale współpracuje z dotychczasowym pracodawcą. Zgodnie z przepisami prawo do ryczałtu tracą osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Okres karencji dotyczy danego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego rok podatkowy.
Korzystne stanowisko
Jak uniknąć pułapek? Instrukcję może stanowić najnowsza interpretacja fiskusa (nr 0115-KDWT.4011. 23.2022. 2.KM), zgodnie z którą połączenie pracy i biznesu na ryczałcie jest możliwe. Sprawa dotyczyła lekarza, który prowadzi działalność gospodarczą w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta