Ulga IP Box ma swoje ograniczenia
Gdy przedmiotem sprzedaży jest produkt, a nie kwalifikowane prawo własności intelektualnej, bo obejmuje projekt i technologię to jego uzyskanie nie stanowi jedynego czynnika kształtującego cenę produktu, a w konsekwencji przychodu z jego sprzedaży.
Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o CIT z sierpnia 2021 r. We wniosku o jej wydanie spółka wyjaśniła, że stale prowadzi działalność badawczo-rozwojową w ramach wyodrębnionego działu. Prowadzi też wyodrębnioną ewidencję projektów stanowiących prace rozwojowe w rozumieniu ustawy o CIT. Spółka tłumaczyła, że w rezultacie jednego z projektów wynaleziono nowego typu cylinder magnetyczny. Czynności z nim związane stanowiły działalność badawczo-rozwojową. Cylinder został zgłoszony jako wynalazek. Firma zaznaczyła jednak, że w dniu składania wniosku o interpretację postepowanie patentowe było jeszcze w toku. Wynalazek nie został ogłoszony jako patent. Spółka podkreśliła, że zgłoszenie patentowe dotyczyło wprost całego niepodzielnego produktu oraz sposobu jego wytwarzania. Tym samym, bez dokonania wynalazku produkcja i następcza sprzedaż cylindra magnetycznego nie byłaby możliwa.
Chciała się upewnić m.in. co do sposobu kwalifikowania dochodu ze sprzedaży produktów odpowiadających wynalazkowi chronionemu przez ekspektatywę i możliwości stosowania preferencyjnej 5 proc. stawki tzw. IP Box.
Interpretacja fiskusa w tym zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta