Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do rzetelnego procesu a testowanie sędziów

08 czerwca 2022 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Proponowane rozwiązania nie gwarantują rozwiązania problemu neosędziów i ich powołań przez neo-KRS

Ustawodawca w ostatnich latach jest coraz bardziej kreatywny. Niestety, w negatywnym znaczeniu. Jak zawsze to się w tego typu sprawach dzieje, sądy same mają „naprawić” problem de facto polityczny, czyli neosędziów. Zamiast uchwalić zmiany do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i dokonać lustracji nowo wybranych sędziów w sposób systemowy, palący już dziś problem związany z podważaniem statusu neosędziów przez strony przed najwyższymi sądami ETPCz i TSUE mają rozwiązać same sądy, testując tysiące sędziów i chyba setki tysięcy postępowań za pomocą ułomnych procedur.

Trudno też nawet o logikę w tych zmianach, skoro z jednej strony utrzymuje się dysfunkcje związane z działaniem KRS, a z drugiej strony proponuje rekompensaty od 2 do 20 tys. zł w razie uwzględnienia wniosku i stwierdzenia przez sąd, że prawomocne orzeczenie kończące postępowanie zostało wydane z naruszeniem standardu niezawisłości lub bezstronności. To trochę tak jakby mówić

Testowanie statusu sędziego

Od kilkunastu dni toczy się parlamentarna debata na temat testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej. Nie sposób więc nie skomentować więc projektu zmiany art. 42a § 1 i 2 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych. Wedle projektu ma być do tegoż przepisu dodany § 3–19.

Dopuszczalne będzie więc badanie na wniosek stron spełnienia wymogów niezawisłości i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12287

Wydanie: 12287

Spis treści
Zamów abonament