Domino płatności (2)
Podwykonawca nie zawsze odpowiada za kary umowne.
Jeżeli sąd przyjmie, że w danym stanie faktycznym zapłata przez wykonawcę kar umownych pozostaje jednak w normalnym związku przyczynowym z naruszeniem zobowiązania podwykonawcy, to wówczas aktualizuje się pytanie o przyczynienie się poszkodowanego do zwiększenia wyrządzonej mu szkody.
Przyczynienie wykonawcy do powstania szkody
Podstawą zarzutu przyczynienia, często realizującą się w praktyce w analizowanych tu przypadkach, jest brak poinformowania przez wykonawcę podwykonawcy, przed zawarciem pomiędzy nimi umowy, o zwiększonym ryzyku powstania po stronie wykonawcy wyjątkowo wysokiej szkody na skutek zastrzeżenia kary umownej pomiędzy nim a jego kontrahentem. Szkoda ta jest „wyjątkowo” wysoka, gdyż może przewyższać odpowiedzialność wykonawcy względem kontrahenta ustaloną o zasady ogólne. Już nawet sama tylko zmiana przez zastrzeżenie kary umownej typowego (ustawowego) rozkładu ciężaru dowodu w zakresie rozmiaru szkody wpływa na ryzyko powstania po stronie wykonawcy „wyjątkowo” wysokiej szkody.
W piśmiennictwie oraz orzecznictwie prezentowane jest stanowisko, iż dłużnika obciążają szczególne właściwości fizyczne poszkodowanego, stąd nie można mówić o jego przyczynieniu się do powstania szkody, gdy poszkodowanego charakteryzuje ponadprzeciętna skłonność do doznania szkody. To samo dotyczy okoliczności, w których znajduje się pozwany, a mogących powodować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta