Ustalenie wysokości podstawy obliczenia daniny solidarnościowej
Przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej od sumy dochodów podlegających opodatkowaniu tą daniną podlegają odliczeniu wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o PIT oraz kwoty wymienione w art. 30f ust. 5 ustawy.
Wynika to wprost z brzmienia art. 30h ust. 2 ustawy. Zatem, przy obliczaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie uwzględnia się strat z lat ubiegłych, gdyż nie zostały one wymienione w art. 30h ust. 2 ustawy o PIT.
To wniosek płynący z wydanej 11 kwietnia 2022 r. interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0112-KDIL2-2.4011.190.2022.1.IM).
Stan faktyczny
Przedmiotowa interpretacja indywidualna zasługuje na uwagę ze względu na potwierdzenie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej braku możliwości uwzględnienia strat z lat ubiegłych przy obliczaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej.
Stosownie do przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawcą jest osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce jawnej.
Spółka posiada siedzibę oraz stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wszyscy wspólnicy tej spółki są osobami fizycznymi oraz polskimi rezydentami podatkowymi podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Osiągane przez wspólników przychody z tytułu udziału w spółce stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jako formę opodatkowania wybrał podatek liniowy.
W 2019 oraz 2020 roku wnioskodawca poniósł straty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta