Wewnętrzne rozliczenia pomiędzy konsorcjantami bez VAT
Czynności wykonywane w związku z realizacja wspólnego przedsięwzięcia mają charakter organizacyjno-techniczny i jako takie nie stanowią świadczeń w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdarza się, że złożoność i skala planowanej inwestycji przekracza – czy to pod względem finansowym, organizacyjno-technicznym, czy też ze względu na brak odpowiednich pozwoleń lub koncesji – faktyczne możliwości przedsiębiorcy. W takiej sytuacji przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na skorzystanie z instytucji konsorcjum, która pozwala na realizację przedsięwzięcia przy użyciu cudzych zasobów bez konieczności zawiązywania odrębnej spółki celowej.
Zawarcie umowy konsorcjum, jakkolwiek korzystne, niesie ze sobą wątpliwości związane ze sposobem i formą w jakich powinny odbywać się wzajemne rozliczenia pomiędzy jego uczestnikami (konsorcjantami), o czym jest mowa w niniejszym artykule.
Podstawa opodatkowania
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie na terytorium kraju usług, przez które rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
W celu zakwalifikowania danego świadczenia jako czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:
∑ odpłatność wykonywanej czynności,
∑ bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy czynnością a otrzymanym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta