Zapłatę za nabyty utwór ujmuje się w kosztach poprzez odpisy
Stworzenie koncepcji dzieła, określenie specyfikacji danego utworu oraz fakt, że w skład wynagrodzenia dla dostawców wchodziła opłata za udzielenie licencji, nie ma znaczenia dla uznania, czy mamy do czynienia z wytworzeniem czy też nabyciem. W konsekwencji spółka będzie zobowiązana do rozpoznania wartości niematerialnej i prawnej i nie może zaliczyć wypłaconego wynagrodzenia jednorazowo w koszty uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2022 r. (II FSK 2648/19).
Podatnik jest spółką realizującą projekty, których celem jest wykreowanie dóbr niematerialnych, które będą użytkowane przez nią samą. Utworami powstającymi podczas projektów są m.in filmy, gry, programy komputerowe i inne utwory w rozumieniu art. 1 ust. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka zleca dostawcy wyprodukowanie dzieła oraz zobowiązuje go do przeniesienia praw autorskich na spółkę. Podatnik zwrócił się z wnioskiem do organu interpretacyjnego, w którym zadał pytanie, czy będzie zobowiązany do rozpoznania wartości niematerialnych i prawnych (wnip) w związku z produkcją i przeniesieniem praw autorskich przez dostawców na spółkę.
Zdaniem podatnika nie jest on zobowiązany do rozpoznania wnip, a wydatki ponoszone przez niego na wynagrodzenie dla dostawców można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W jego ocenie nie nabywa on utworów, a nabycie ich jest warunkiem koniecznym uznania dobra niematerialnego za wnip. Zdaniem spółki tworzy ona utwory przy pomocy zarówno własnych pracowników, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta