Estoński CIT – jak nie płacić podatku od bieżących dochodów
W wyniku zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, opodatkowanie zatrzymanych w spółce zysków zostało przesunięte na moment ich faktycznej dystrybucji, tj. do momentu ich wypłaty bądź przeznaczenia na pokrycie strat.
Polski system podatkowy jest uznawany za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie. Częste zmiany i wprowadzanie nie do końca przemyślanych rozwiązań dodatkowo pogłębia niepewność podatkową, utrudnia planowanie biznesowe i prowadzi do licznych sporów z organami podatkowymi. Czy wprowadzenie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estońskiego CIT) odwróci tę tendencję? Przekonamy się o tym pewnie za kilka lat. Jednak już teraz warto zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania.
Drugie miejsce od końca
Polscy przedsiębiorcy od lat borykają się z coraz bardziej skomplikowanym systemem podatkowym. Z roku na rok ustawodawcy fundują nam kolejne zmiany, które z założenia mają ułatwiać życie przedsiębiorcom i zwiększać ich konkurencyjność na rynku światowym, a w praktyce czynią z rozliczania podatków prawdziwy horror. Nie dziwi zatem fakt, że zgodnie z „International Tax Competitiveness Index 2021” polski system podatkowy jest uznawany za jeden z najbardziej zawiłych na świecie. We wspomnianym rankingu, oceniającym stopień skomplikowania systemu podatkowego w danym kraju, zajmujemy 36 miejsce z pośród 37 państw OECD. Jeżeli chodzi o CIT, to wypadamy nieco lepiej, ale 14 miejsce na pewno nie jest powodem do dumy. Daleko nam do takich krajów jak Estonia, Łotwa czy Szwajcaria, które od lat plasują się w samej czołówce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta