Pieniądze z UE dopiero w 2023 roku
Dobra informacja jest taka, że województwa dostaną nieco więcej eurowsparcia na lata 2021–2027, niż wcześniej planowano. Zła jest jednak taka, że pierwsze konkursy dla samorządów czy firm ruszą najwcześniej w przyszłym roku.
Komisja Europejska zaakceptowała przedstawiony ostatnio przez rząd plan wykorzystania funduszy europejskich na lata 2021–2027 i możliwe było przyjęcie tzw. Umowy Partnerstwa. To milowy krok do uruchomienia nowych środków pomocowych o łącznej wartości 76 mld euro, czyli ok. 350 mld zł.
– Negocjacje z Komisją Europejską przyniosły Polsce nie tylko korzyści finansowe, ale także dotyczące konkretnych zapisów, na których nam szczególnie zależało i które ostatecznie znalazły się w Umowie Partnerstwa – przekonywał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
44 proc. dla regionów
Bruksela zgodziła się przykładowo na polską propozycję, by dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji objęło także województwo łódzkie i małopolskie (obok śląskiego, dolnośląskiego, lubelskiego i wielkopolskiego), a także na kontynuację i wzmocnienie specjalnego programu dla Polski Wschodniej, który pierwotnie miał zostać wygaszony. Program ten zwiększy swój zakres działania o część Mazowsza.
Trochę nie pomyśli rząd, ale z korzyścią dla regionów, Komisja Europejska nie zgodziła się za to na pewne przesunięcia w ramach Europejskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta