Udostępnianie oprogramowania w chmurze bez podatku u źródła
Spółka, która ponosi wydatki w związku z pośrednictwem w sprzedaży usługi SaaS, polegającej na umożliwieniu dostępu do funkcji realizowanych przez oprogramowanie umieszczone na serwerach w chmurze, nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku od płatności z tego tytułu.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010.91.2022.1.BJ).
Wnioskodawca (spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, który specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach typu Software-as-a-Service („oprogramowanie jako usługa”; dalej: „SaaS”). SaaS stanowi model udostępniania oprogramowania w chmurze, w ramach którego dostawca chmury rozwija i utrzymuje oprogramowanie aplikacji chmurowych, zapewnia automatyczne aktualizacje oprogramowania i udostępnia oprogramowanie swoim klientom za pośrednictwem Internetu na zasadzie „pay-as-you-go”, czyli w zależności od wykorzystania zasobów.
W tradycyjnej sprzedaży oprogramowania klient wykupuje licencję, a następnie instaluje oprogramowanie na swoim komputerze. Natomiast w przypadku usług chmurowych dostawca chmury zarządza całym sprzętem oraz oprogramowaniem. Sama usługa SaaS nie jest programem komputerowym, brak jest np. odrębnego egzemplarza, a zatem nie dotyczą jej typowe dla programu komputerowego pojęcia pól eksploatacji takie jak instalowanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta