Obniżenie stawki amortyzacyjnej sposobem na rozliczenie straty
Gdy przedsiębiorca przewiduje, że w danym roku jego przychody będą na tyle niskie, że nie będzie miał możliwości rozliczenia straty podatkowej z lat poprzednich, może obniżyć koszty uzyskania przychodów.
Co do zasady, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, to różnica jest stratą ze źródła przychodów (zob. art. 7 ust. 2 i art. 7a ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 9 ust. 2 ustawy o PIT).
Strata podatkowa może być rozliczona jedynie w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych (na zasadach określonych w art. 9 ust. 5–8 oraz art. 9a ustawy o CIT z uwzględnieniem art. 38f ustawy o CIT oraz art. 9 ust. 3–6 ustawy o PIT z uwzględnieniem art. 52k ustawy o PIT).
Przykład:
Rok 2022 jest ostatnim rokiem na rozliczenie starty podatkowej poniesionej w roku (podatkowym) 2017. Jeżeli strata podatkowa nie zostanie rozlicza w tym okresie, to podatnik utraci możliwość jej rozliczenia.
Nie wchodząc w szczegóły, należy wskazać, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. wysokości tej straty, albo
2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta